20 C
Пловдив
сряда, април 30, 2025

България с интерактивен павилион на Експо 2025 – Осака

Проектиране на бъдещо общество за нашия живот” е мотото на форума

България ще се представи със собствен павилион от най-висок клас в една от най-престижните зони на международното изложение ЕКСПО 2025 в Осака, Япония. Той ще бъде разположен между павилионите на Сингапур и Нидерландия, срещу един от главните входове на Експо центъра, което гарантира отлична видимост и висока посещаемост. България е сред страните в изложението, които изграждат павилионите си по индивидуален дизайн (останалите павилиони се предоставят служебно).

Форумът ще се проведе в периода 13 април–13 октомври 2025 г. под мотото “Проектиране на бъдещо общество за нашия живот”. Очаква се събитието да привлече над 28 милиона посетители от 158 страни по света. Основен координатор на участието на България в световното изложение е Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП).

Камарата на архитектите в България (КАБ) участва активно в процеса по подготовка на българското представяне в престижния форум. Зам.-председателят на КАБ арх. Мартин Христов бе част от междуведомствената работна група по организацията на събитието. Представителят на КАБ и носител на голямата награда в конкурса „Български архитектурни награди 2023“ арх. Георги Кътов бе член на журито, което разгледа идейните предложения в конкурса за визуалното представяне на България. След поредица от заседания и обсъждания, както и представяне пред журито на 5 номинирани концепции, бе избран проектът на арх. Мария Господинова, Искрен Кръстев и компанията MP-Studio.

Арх. Мария Господинова е архитект и сертифициран проектант, член в Камарата на архитектите в Северен Рейн-Вестфалия, Германия, член в КАБ;

Искрен Кръстев е предприемач и експерт в изграждане на екосистеми, ментор на над 500 компании в Европа, САЩ, БИСА, председател на УС – ИНКРЕДА, член на УС на предприемачески организации;

МП-СТУДИО ООД има 16 годишен опит в 3D мапинг, имерсивни преживявания и високотехнологични събития, носител на множество международни награди и отличия, създател на Фестивала на светлините LUNAR.

Българският павилион съчетава традиционни елементи със съвременни интерактивни технологии, създавайки паралели между културните символи на България и Япония. Пространството ще предоставя богата информация за българската култура, история и наука. Съвременните постижения на България ще бъдат представени чрез интерактивен дисплей, показващ иновациите и напредъка в различни области. Посетителите ще имат възможност да се потопят в 360-градусова проекция за бъдещето на света. Всеки ще може да сподели своята визия за бъдещето и с помощта на изкуствен интелект посланията ще се изписват в динамично художествено произведение, което ще се визуализира пред следващите гости.

Българският павилион се изпълнява от една от най-големите строителни компании в Япония – DAIWA LEASЕ CO. LTD. по проект на арх. Хирото Кобаяши – професор по архитектура в Университета Кейо. Компанията е избрана след проведен конкурс и е оторизирана от организаторите на изложението. Павилионът е с площ 376 кв.м. и е разположен върху имот от 900 кв.метра. За изграждането му се използват екологични материали, като дърво и текстил. След изложението всяка част на павилиона ще бъде рециклирана или повторно използвана.

Related Articles

До 5 юни се подават оферти за укрепване на част от пътя Коняво – Бобов дол

До 5 юни 2025 г. се подават оферти в обявените обществени поръчки за изработването на технически проект и строителство (инженеринг) и за строителен надзор...

Главният архитект на София отхвърли проекта за небостъргач на бул.“Черни връх“

Мотивите - несъответствия със закона и нормативната уредба Главният архитект на София Богдана Панайотова е отхвърлила проекта за небостъргач на бул."Черни връх". Това стана ясно...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ