България е изправена пред съд от Европейската комисия заради това, че не е въвела навреме новите правила за пътните такси и винетките, информира economic.bg. Става дума за европейска директива от 2022 г., която изисква таксите за използване на пътищата вече да отразяват не само разстоянието или времето на пътуване, но и вредите, които превозните средства нанасят на околната среда – като замърсяване на въздуха, шум и задръствания.
Идеята е, който замърсява повече, да плаща повече. А този принцип все още не е влязъл в сила в България – въпреки че крайният срок за това изтече на 25 март 2024 г.
Вместо закони, България е изпратила в Брюксел само график с обещание, че ще го направи. Това обаче не е достатъчно и така Европейската комисия завежда дело пред Съда на ЕС, като настоява за налагане на финансови санкции.
Подобни искове са подадени и срещу Гърция и Полша – също закъснели с прилагането на новите екологични изисквания, уточнява изданието.
Какво изискват новите правила?
Директива (ЕС) 2022/362 въвежда няколко важни промени:
Таксите за пътищата трябва да включват разходите за вреди от замърсяване, шум и задръствания.
Тежкотоварните превозни средства ще бъдат таксувани според отделяните CO₂ емисии.
До 2030 г. винетките трябва да бъдат постепенно заменени с тол такси по основните магистрали – така ще се плаща според изминатото разстояние, а не за период.
Новите правила вече важат и за леки коли, микробуси и автобуси.
Събраните пари трябва да се инвестират обратно в транспорта – за по-добри пътища и чисти технологии.