Близо 200 села в България вече са без жители

В България има 199 населени места без нито един жител. Това сочат данни на Националния статистически институт (НСИ). Най-много обезлюдени села се намират в областите Велико Търново (66) и Габрово (64), следвани от Кюстендил (10), Кърджали (9) и София (9).

Освен това в 1258 села – близо 24% от всички населени места в страната – живеят под 50 души.

Общият брой на населените места в България е 5256, включително 257 града и 4999 села. Селищните образувания са 166, от които 8 са с национално, а 158 – с местно значение.

Related Articles

НАП: Има данъчно облекчение за ремонт на жилище

Има законов начин да си върнете малка сума от това, което сте вложили в ремнота на жилището си, напомнят финансови експерти. Законът позволява човек...

До 12 юни: Общините могат да кандидатстват за „Европейски столици на туризма 2027“

До 12 юни общините могат да кандидатстват за „Европейски столици на туризма 2027“. Новото издание на форума се организира от Генерална дирекция „Мобилност и...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ