АЕЦ „Козлодуй“ започва лицензиране на ново ядрено гориво

АЕЦ „Козлодуй“ започва процеса по лицензиране на ядрено гориво, доставено от „Уестингхаус“ от днес. Това съобщи енергийният министър Румен Радев.

„АЕЦ „Козлодуй“ има действащ договор за доставка на ядрено гориво с руската компания ТВЕЛ до пролетта на 2024 година за пети блок, а за шести блок – до 2035 година. На 9 ноември 2022 година е сключен договор за доставка на неруско гориво с компанията „Уестингхаус“ и, по-точно, с нейното поделение в Швеция. Първата доставка се очаква догодина през април, първото зареждане – през май, но ако има разрешение от Агенцията за ядрено регулиране“, обясни енергийният министър. Затова лицензирането започва сега.

По думите му по този начин се осигуряват два независими ядрени канала за доставка на гориво към България.

Related Articles

Завърши основният ремонт на СУ „Стоян Заимов“ в Плевен

Приключиха ремонтните дейности и модернизацията на СУ „Стоян Заимов“ - Плевен. Обновяването се извърши с финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост, Процедура...

Techno Expo 2026 отбелязва 5 години иновации и индустриални технологии

От 10 до 13 юни 2026 г. в Корпоративно-сервизния център ЕВРОМАРКЕТ в Казичене, познат като Euromarket City, ще се проведе юбилейното пето издание на...

ПОСЛЕДНИ

НАЙ-ЧЕТЕНИ