Фетел пръв в Малайзия след скандал с Уебър

Invalid or Broken rss link.
fetel
Bookmark and Share

Себастиан Фетел с „Ред Бул“ спечели Гран При на Малайзия. Това бе първата победа ва трикратния световен шампион на старта на новия сезон. Втори днес финишира неговият съотборник Марк Уебър, а трети – Луис Хамилтън с Мерцедес. Фетел поведе в генералното класиране, след като победителят от първия старт Кими Райконен с Лотус остана седми днес. Фернандо Алонсо с Ферари пък отпадна още във втората обиколка днес.

Състезанието в Малайзия мина под знака на скандалите и приятелския огън. Битката беше интригуваща, но честите нареждания от бокса я помрачиха. Нико Розберг искаше да изпревари съотборника си Хамилтън, но босът Рос Браун не му позволи да го стори. Същото се случи и в Ред Бул, като Уебър беше удържан и не пробва атака срещу Фетел. Австралиецът разгневи след финала, когато обвини Себ, че сам е взел различно решение от това, което е било наредено на Марк от бокса. Петото място зае Фелипе Маса с Ферари.

В началото надпреварата изглеждаше непредстазуема, след като стартът беше даден на мокрото трасе на „Сепанг“. Дъжът обаче бързо спря и около 10-ата обиколка надпреварата вече се развиваше на сухо. Още при старта обаче се стигна до инцидент. Алонсо атакува рисковано Фетел, доближи се близо до задното крило на болида на Ред Бул и при спирането счупи предното си крило. Въпреки това испанецът не се прибра в бокса, за да му поставят ново и продължи да кара. Само след няколко завоя се случи логичното и крилото се откъсна. То попадна под предните гуми на Ферари-то, блокирайки колелата и при това положение Алонсо нямаше как да управлява колата си, което доведе до ранното му отпадане от играта и изхвърчаването в чакъла.

В по-голямата част от състезанието лидер беше Себастиян Фетел. В 23-ата обиколка трикратният световен шампион влезе в бокса, след което се върна на пистата зад съотборника си Уебър. В 25-ата Фетел се залепи плътно зад Уебър, но не успя да го атакува на старт-финалната права. В един момент Себ си позволи да се шегува по тийм радиото, казвайки: „Марк е прекалено бавен, отстранете го от пътя ми!“.

На малко повече от секунда зад тях дебнеше и Люис Хамилтън, следван от Нико Розберг, а пети в този момент се движеше Дженсън Бътън.

Най-интересният момент дойде в 46-ата обиколка, когато Фетел атакува съекипника си и след напрегната борба гума до гума успя да поведе и да води колоната до финала, постигайки първата си победа за сезон 2013 и общо 27-а в кариерата си във Формула 1.

След петия Маса финишираха болидите на Лотус. Французинът Ромен Гросжан завърши шести, а Райконен седми. Финландецът не се представи убедително днес, като на няколко пъти излизаше от очертанията на пистата, както и беше грубо атакуван от пилота на Заубер Нико Хюлкенберг, който в крайна сметка завърши зад него – на 8-ото място.

Пилотите на Макларън не оправдаха очакванията на „Сепанг“. Серхио Перес завърши девети, а Дженсън Бътън отпадна, за което основната грешка е на механиците на Макларън, които в 36-ата обиколка го спряха от надпреварата. Бътън влезе в бокса за смяна на гуми, но тръгна преди механиците на екипа му да сложат гайката на предното дясно колело. Той спря преди да излезе от питлейна, след като усети проблема, но забавянето го изхвърли извън Топ 10, а по-късно го извади от състезанието.

С днешната победа Фетел поведе в генералното класиране при пилотите с 40 точки. Кими Райконен е втори с 31. Подреждането ще остане в този си вид в следващите три седмици, защото те са почивни за отборите и пилотите от Формула 1. Следващият старт за сезона е насрочен за 14 април – Гран при на Китай в Шанхай.