
Искрено се надявам да бъде изпълнен проектът за благоустрояването на южния бряг на р. Марица
– Защо избрахте да се реализирате в България?
– Не взех това решение прибързано, а след като ясно си поставих собствени приоритети за бъдещото ми професионално и лично развитие. Върнах се в България, за да работя с баща ми арх. Никола Балджиев. Възможностите, които предлага България, са достатъчно добри и интересни.
Радвам се да бъда заобиколен от млади колеги, с които мислим по сходен начин. Работя с арх. Инес Чавдарова. Тя е завършила УАСГ и също е избрала да се реализира в България.
– Какви са трудностите, с които се сблъсквате във Вашата работа?
– Винаги съм бил оптимистично настроен за развитието на България и в частност архитектурната практика. Трудностите, с които се срещам в момента, са главно около административното обслужване на един проект. Като човек, живял в чужбина и до някаква степен свикнал с едни по-подредени държави, българските общински и държавни институции са terra incognita. Липсата на адекватни online административни услуги и свободата на тълкувание и интерпретация на законите в различните общински институции за мен са недопустими за държава 10-годишна членка на Европейския съюз. Това е моето мнение, без да критикувам смисъла на самите закони, а само методите и механизмите им за прилагане. Актуалността и целесъобразността на отделни точки от строителните ни закони са тема на друг разговор.
– В каква обществена кауза във Вашия град бихте се включили?
– Бих застанал зад всяка смислена и реалистична обществена кауза за град Пловдив. Моите наблюдения са, че има прекалено много обществени каузи, които обаче по един или друг начин в различни моменти от тяхното развитие биват прекъснати и недоносени. Темата за Тютюневия град е обществена кауза в голяма степен, откакто съм се родил. В момента ул. „Иван Вазов” е затворена, а Тютюневият град е преграден и заключен за гражданите. Голяма част от градската среда в Пловдив е недостъпна за хора с увреждания, въпреки спорадичните усилия, които се полагат в тази посока. В навечерието на 2018-а Пловдив все още не е придобил облика на Столица на културата въпреки различните проекти и инициативи за облагородяване на публичните пространства. Желанията и намеренията отделни сгради, занемарени и изоставени из централната градска част, като кино „Космос”, да придобият отново обществена значимост потъват някъде из документацията и интересите на отделни хора. Искрено се надявам да бъде изпълнен проектът за благоустрояването на южния бряг на река Марица, чийто автор е арх. Никола Балджиев. В момента разработваната територия е почти напълно занемарена и загърбена откъм социални активности. С настоящия проект се търсят разнообразни варианти за нейното превръщане в притегателна крайречна зелена зона, предназначена за посетители от различни възрасти и обществени категории. Разположеният в непосредствена близост жилищен квартал, а също така и близките учебни, детски, здравни и социални заведения са предпоставки за бъдещо интензивно използване на зоната от разнообразна група посетители и в широк часови диапазон. Пространството, предназначено за благоустрояване, се намира на пешеходно разстояние от центъра на града, а също така и от панаира. Проектът има за цел да внесе в разработвания крайречен участък разнообразен комплекс от социални активности, включващи спорт, рекреация, култура. Комбинирането на различни дейности създава функционално богатство на територията и дава възможност за нейното пълноценно натоварване. Проектът предлага създаването на едно модерно градско пространство, наситено с младежки дух и креативност.
ПРОЕКТИ
Автосалон и шоурум в Пловдив
Еднофамилна жилищна сграда – гр. Куклен
Хотел „Веретерма“ – гр. Хисаря
Интериор на сладкарница в Пловдив
Супермаркет в Пловдив